“Kaliteli baklava yüzünüze güler”

Ayıntap Baklava Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aktaş, “Öncelikle baklava; bilinen, güvenilir yerlerden alınmalıdır. Doğal malzemelerin kullanıldığı, usta eller tarafından hijyenik ortamlarda üretilen, sağlıklı ve kaliteli baklava zaten yüzünüze güler” dedi

“Kaliteli baklava yüzünüze güler”

 

Ayıntap Baklava Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aktaş, “Baklava yerken hissedilen o mükemmel tattın eşi benzeri yoktur. Ayrıca; kaliteli baklavayı yedikten sonra damağınızı ve midenizi yakmaması gerekir. Damak tadı hiçbir zaman yanılmaz desek daha doğru olur” ifadesini kullandı.  

Ayıntap Baklava Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aktaş, faaliyetleri ve sektörleri ile alakalı Ortadoğu Business’ın sorularını yanıtladı:   

Ayıntap Baklava ne zaman kuruldu? Kuruluşunuzdan bu zamana kadar gelişim süreci ile ilgili bilgi verir misiniz?

Baklavacılık mesleğine bu mesleğin en eski ve en sanatkar ustasının yanında çırak olarak başladım. Ve aynı işyerinde, aynı ustanın yanında uzun yıllar çalıştım. 2000 yılında Ayıntap Baklavayı kurduk. Tabii ki kolay bir süreç değildi. Ama ilk günden itibaren hedefimiz dürüstlük ilkesinden yola çıkarak kaliteden ödün vermeden baklava sektörüne yeni bir soluk, yeni bir bakış açışı getirmekti. İlk kurulduğumuzda mikro bir işletme idik. Sürekli markalaşma ve Araştırma Geliştirme (AR-GE) çalışmalarımız devam ediyor. Bu 21 yıllık sürede sürekli daha iyiyi hedefleyen bir anlayışımız var. Biz yeniliğe açık bir firmayız. 

 

 Kaç çeşit baklava üretiminiz var? En çok hangi baklava ilgi görüyor?

Gelişen dünya ekonomisi gibi baklavacılık sektörde sürekli gelişmektedir. Bizim çıraklık dönemlerimizde 4-5 çeşit baklava vardı. Yaptığımız AR-GE çalışmaları, kullanılan teknoloji vb. gibi çalışmalar neticesinde şu anda tam 14 çeşit baklava üretiyoruz. Daha önce sadece ramazan ve kurban bayramlarında ürettiğimiz fıstıklı ve sade kurabiye 365 gün tezgâhlarımızda mevcut. Bunun yanında fıstık ezmemiz bulunuyor. Fıstık ezmesinin de jelatinlisi ve sade gibi çeşitleri var. Ürün yelpazemizi yaklaşık 18 kaleme çıkarttık. Son dönemlerin en çok tercih edilen ürünlerden biri olan midye baklavayı üretiyoruz. Biz; yeni bir ürün çıkarırken özellikle Gaziantep kültürüne ve damak tadına uygun olması gerektiği bilinci ile hareket ediyoruz. Tamamen doğal ürünlerden yaptığımız AR-GE çalışmaları neticesinde Mormiks Baklavayı çıkarttık. Yüzde yüz kırmızı meyvelerin özünden yapılan mormiks baklava diğer baklava ürünlerine göre daha fazla ilgi ve talep görüyor. Mormiks baklavada ahududan, frambuaza, vişneden, kırmızı pancara, kırmızı soğandan lahanaya varıncaya kadar tamamıyla doğal malzemeler kullanılmaktadır. Bizim firmamızda süreklilik esastır. Ürünlerimiz günlük üretilerek sürekli tezgâhımızda bulunmakta ve dünyanın dört bir yanına gönderebilmekteyiz.

Kaliteli iyi baklavayı nasıl anlayabiliriz?

Her sektörde olduğu gibi bizim baklava sektöründe de merdiven altı olarak tabir edilen kalitesiz ürünler maalesef her yerde satılabiliyor. Ben bir baklava ustası ve aynı zamanda Gaziantepli olarak sadece Gaziantep ‘de değil, Türkiye’nin her yerinde kalitesiz baklava imal edenlere ve satanlara karşıyım. Öncelikle sağlığımıza zarar veriyorlar. Biz imal ettiğimiz ürünlerde hiçbir şeklide kalitesiz malzeme ve katkı malzemesi kullanmıyoruz.

Yurt içinde satışlarınızda en çok talep aldığınız bölgeler neresi?

Türkiye’nin tüm bölgelerine, şehirlerine otobüs ve kargolar vasıtasıyla ürünlerimizi gönderiyoruz. Son dönemlerde özel kargomuzun sayesinde Ankara ve İstanbul’a bir gün sonra ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Yakın zamanda İzmir ‘e özel kargomuzla yine bir gün sonra teslimat yapabileceğiz. Diğer büyük illerimizden Ankara, İzmir ve Bursa’ya da ürünlerimiz gidiyor. Yaptığınız ürünlerin bu şehirlerden en çok hangi şehire gidiyor derseniz elbette İstanbul’a gidiyor. İstanbul’u, Ankara, İzmir Bursa gibi iller takip ediyor. Ayrıca, Gaziantep çevresindeki tüm illerden, doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki Van, Diyarbakır, Mardin gibi illerden çok talep almaktayız.

İhracatınız var mı? En fazla hangi ülkeler?

Başta Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Suudi Arabistan, Dubai, Katar gibi ülkeler olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyoruz. Tüm Dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi pandemi döneminde bazı aksamalar olmasına rağmen biz ürünlerimizi göndermeye devam ettik.

 

Markalaşma konusunda görüşleriniz neler?

Biz Ayıntap Baklava olarak her zaman markalaşmaya çok önem veriyoruz. Bir marka kolay oluşmuyor. 21 yıllık bir firma olarak Gaziantep’te ve Türkiye’de gıda ve baklava sektöründe 100-150 yıllık firmalar arasında en başta müşterilerimizin teveccühü ve güveniyle, ürünlerimizin kalitesiyle, lezzetiyle, temizliğe verdiğimiz önemle her geçen gün değer kazanıyoruz. Bu durumu her zaman artırarak, geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Biz şeffaflığa önem veriyoruz. Bizim imalathanemiz üretimin tüm süreçlerinde müşterilerimize açıktır. İsteyen her zaman gelip gezebilir. Bizim yemediğimiz hiçbir ürünü tezgâhımıza koymayız prensibinden hareket ediyoruz. 

Pandemi sizi etkiledi mi? Bu süreci nasıl geçirmeye çalışıyorsunuz?

Tüm dünyada olduğu gibi bizde pandemiden olumsuz etkilendik. İnsanlar, ulusal ve uluslararası seyahat kısıtlamaları nedeniyle yurt içine ve yurt dışına seyahat edemediler. İç ve dış turizm bitme noktasına geldi. Düğün, nişan gibi organizasyonlar yapılamıyor. Pandemiden bizim gibi gıda firmaları daha çok etkilendi. Biz bu süreçte telefon ya da internet aracığı ile al-götür veya adrese teslim şeklinde müşterilerimize hizmet etmeye devam ettik. Pandemi bittikten sonra, kısıtlamalar kaldırılınca işlerimizin tekrar eski seviyelerine geleceğini ümit ediyoruz.

2020 yılı sizin için nasıl geçiyor? 2021 yılındaki hedeflerinizden söz eder misiniz?

2020 yılında dünyada olduğu gibi bizde de sıkıntı oldu. Şu anda 2021 yılının 3. ayındayız. Yavaş yavaş Dünya ve Türkiye’de düzelmeler oldukça bizim işlerimizde artacaktır. İlk başladığımız günden beri süregelen, kalitemizi, güvenilirliğimizi devam ettirmek istiyoruz. Ayıntap kalitesini dünyaya ve Türkiye’ye duyurmayı sürdüreceğiz. ’Bir dünya markası olmak’  hedefimiz doğrultusunda, kaliteden ödün vermeden, 2021 yılında işimize yatırım yapmaya devam edeceğiz.

 

 

 

AYINTAP BAKLAVA BOARD CHAIRMAN LEVENT AKTAŞ:

“HIGH QUALITY BAKLAVA SMILES ON YOUR FACE”

Ayıntap Baklava Board Chairman, Levent Aktaş, stated that “First of all, baklava should be bought from known and reliable places. Healthy and high-quality baklava, which uses natural materials and is produced by skilled hands in hygienic environments, smiles on your face.”

Ayıntap Baklava Board Chairman, Levent Aktaş, mentioned thatThe perfect taste felt while eating Baklava is unique. In addition, after eating good quality baklava, it should not burn your palate and stomach. It would be more correct to say that the taste of the palate is never wrong.”

Ayıntap Baklava Board Chairman, Levent Aktaş, answered the questions of Ortadoğu Business regarding its activities and sectors:

When was Ayıntap Baklava established? Could you give information about the development process from your organization until this time?

I started my baklava business as an apprentice with the oldest and most artful master of this profession. And I worked in the same workplace with the same master for many years. In 2000, we established Ayıntap Baklava. Of course, it was not an easy process. But, starting from the first day, our goal was to bring a new breath and a new perspective to the baklava sector without sacrificing quality, based on the principle of honesty. When we were first established, we were a micro business. Our continuous branding and Research Development (R&D) studies continue. In this 21-year period, we have an understanding that aims for the better. We are a company open to innovation.

How many types of baklava do you have? Which baklava attracts the most attention?

Like the developing world economy, baklava is constantly developing in the sector. During our apprenticeship there were 4-5 types of baklava. As a result of such studies R&D studies we do, the technology used, etc., we are currently producing 14 types of baklava. Pistachio and plain cookies, which we previously produced only during Ramadan and Sacrifice Feasts, are available on our counters 365 days a year. Besides, we have peanut butter. Peanut butter also has varieties such as gelatinous and plain. We increased our product range to approximately 18 items. We produce mussel baklava, one of the most preferred products of recent times. While we are producing a new product, we act with the awareness that it should be especially suitable for Gaziantep culture and taste. As a result of our R & D studies made from completely natural products, we released Mormiks Baklava. Mormiks baklava, made from the essence of 100% red fruits, attracts more attention and demand than other baklava products. Mormiks baklava uses completely natural ingredients ranging from raspberry to cherry, red beet, from red onion to cabbage. Continuity is essential in our company. Our products are produced on a daily basis and are constantly on our loom, and we can ship them all over the world.

How can we understand good quality baklava?

As in every sector, poor quality products called under the stairs in our baklava sector, unfortunately, can be sold everywhere. I am a baklava master and also as a citizen living in Gaziantep and Gaziantep as well as those who made poor quality diamond anywhere in Turkey and I am against those who sell. First of all, they harm our health. We do not use any poor-quality materials and additives in the products we manufacture.

Where are the regions where you get the most demand in your domestic sales?

We send our products to all districts and cities of Turkey, and we are sending via cargo and buses. Recently, thanks to our special cargo, we deliver our products to Ankara and Istanbul the next day. In the near future, we will be able to deliver again one day later with our special cargo to Izmir. Our products are also sent to Ankara, İzmir and Bursa from our other big cities. If you ask which city your products go to most from these cities, of course it goes to Istanbul. Istanbul is followed by cities such as Ankara and Izmir, Bursa. In addition, we receive a lot of demand from all provinces around Gaziantep, such as Van, Diyarbakır, and Mardin in the eastern and Southeastern Anatolia regions.

Do you have exports? Which countries are the most?

We export to many countries of the world, especially to countries such as the United States of America, Germany, Saudi Arabia, Dubai and Qatar. As in all the world and Turkey pandemic period, despite some setbacks, we continue to send our products.

What are your opinions on branding?

As Ayıntap Baklava, we always attach great importance to branding. A brand is not formed easily. 21 years with a company in Gaziantep in Turkey and in food and diamond sectors in 100-150 years among firms in the first place our customers' favor and trust, the quality of our products, flavor with we provide cleaning strongly we are gaining with each passing day value. We always want to continue this situation by increasing and improving. We attach importance to transparency. Our factory is open to our customers in all processes of production. Anyone can come and travel anytime. We act on the principle that we do not put any product that we do not eat on our counter.

Has the pandemic affected you? How are you trying to go through this process?

As in the rest of the world, we were negatively affected by the pandemic. People could not travel domestically and abroad due to national and international travel restrictions. Domestic and foreign tourism has come to an end. Organizations such as weddings and engagements cannot be held. Food companies like us were more affected by the pandemic. In this process, we continued to serve our customers by phone or internet, by pick-up or delivery to the address. After the pandemic is over, we hope that once the restrictions are deactivated, our jobs will return to their previous levels.

How is 2020 going for you? Can you talk about your goals for 2021?

In 2020, there was a problem in us as well as in the world. We are now in the 3rd month of 2021. Gradually improvement in our business in the world and Turkey will increase fairly. We want to maintain our quality and reliability that has been going on since the day we first started. We will continue to announce to the world the quality Ayintap and Turkey. We will continue to invest in our business in 2021 without sacrificing quality in line with our goal of "being a world brand".

 

 

 

رئيس مجلس إدارة شركة اينتاب لإنتاج البقلاوة، السيد لونت اكتاش:

 

" البقلاوة ذي الجودة العالية يبتسم لك اصلا"

 

تحدث السيد رئيس مجلس إدارة شركة اينتاب لإنتاج البقلاوة السيد لونت اكتاش:" بداية إنتاج البقلاوة، يجب اخذه من مكان موثوق به من ناحية الجودة ومعروف في مصداقية الانتاج والنظافة ويستعمل مواد اولية طبيعية، ومنتج بأيادي ذي خبرة وبعد كلا هذا اصلا البقلاوة سيبتسم لكم عند شراؤكم له"

 

تحدث السيد رئيس مجلس إدارة شركة اينتاب لإنتاج البقلاوة السيد لونت اكتاش عن انتاج البقلاوة بقوله:" الطعم المثالي الذي تشعر به أثناء تناول البقلاوة فريد من نوعه. أيضا؛ بعد تناول البقلاوة عالية الجودة ، يجب ألا تحرق حنكك ومعدتك. سيكون من الأصح ان نقول إن التذوق وعدم الشعور بحرق في الحنك دليل على جودة البقلاوة حيث التذوق يعطيك الجواب الصح في تحديد جودة البقلاوة."

 

عمل مجلتنا لقاء حواري مع السيد لونت اكتاش، رئيس مجلس إدارة شركة اينتاب لإنتاج البقلاوة، مجيبا على اسئلتنا كما في الحوار الاتي :

 

متى تأسس شركة اينتاب لانتاج البقلاوة؟ هل بإمكانكم اعطاؤنا المعلومات حول مراحل تطور الشركة منذ التأسيس إلى يومنا هذا؟

 

لقد بدأت عملي في البقلاوة كمتدرب مع أقدم خبير ومعلم في هذه المهنة. وعملت في نفس مكان العمل مع نفس السيد لسنوات عديدة. في عام 2000 ، قمنا بتأسيس شركة اينتاب لانتاج البقلاوة بالطبع لم تكن عملية سهلة. ولكن ، بدءًا من اليوم الأول ، كان هدفنا هو جلب طعم جديد ومنظور جديد لقطاع البقلاوة دون الاهمال او النقص في الجودة ، بناءً على مبدأ الصدق. عندما تأسسنا لأول مرة ، كنا شركة صغيرة. تستمر دراسات تطوير العلامة التجارية واعمال البحث والتطوير مستمرة لدينا. في فترة الـ 21 عامًا هذه ، لدينا منظور يهدف إلى الأفضل. نحن شركة منفتحة على الابتكاروالتطوير.

 

ماعدد انواع المنتجات لديكم؟ وماهو اكثر منتج يلقى الاهتمام لدى المستهلك؟

 

مثل اقتصاد العالم النامي ، البقلاوة تتطور باستمرار في هذا القطاع. خلال فترة التدريب كان هناك 4-5 أنواع من البقلاوة.  ومن خلال دراسات البحث والتطوير التي نقوم بها ، والاستفادة من التكنولوجيا الحديثة المستخدمة وغيره من الاليات ونتيجة لهذه الدراسات ، فإننا ننتج حاليًا 14 نوعًا من البقلاوة. الفستق الحلبي والبسكويت العادي ، الذي كنا ننتجه سابقًا فقط خلال شهر رمضان وعيد الأضحى ، متوفر في محلاتنا وبسطات البيع لدينا خلال 365 يومًا في السنة. الى جانب ذلك ، لدينا عجينة الفستق. تحتوي عجينة الفستق أيضًا على أنواع مختلفة مثل الجيلاتين والعادي. قمنا بزيادة نطاق منتجاتنا إلى ما يقرب من 18 عنصرًا. نحن ننتج بقلاوة بلح البحر ، وهو أحد أكثر المنتجات المفضلة في الآونة الأخيرة. نحن؛ أثناء إنتاج منتج جديد ، نتصرف بوعي أنه يجب أن يكون مناسبًا بشكل خاص لثقافة ومذاق غازي عنتاب. نتيجة لدراسات البحث والتطوير التي أجريناها من منتجات طبيعية تمامًا ، أصدرنا بقلاوة مورميك. بقلاوة المورمكس المصنوعة من خلاصة الفاكهة الحمراء 100٪ تجذب المزيد من الاهتمام والطلب أكثر من منتجات البقلاوة الأخرى. تستخدم بقلاوة المورمكس مكونات طبيعية تمامًا تتراوح من التوت وتوت العليق والكرز والبنجر الأحمر والبصل الأحمر إلى الملفوف. وموضوع الاستمرارية ضروري في شركتنا. يتم إنتاج منتجاتنا على أساس يومي وهي باستمرار في محلاتنا وبسطات البيع ويمكننا شحنها إلى جميع أنحاء العالم.

 

كيف يمكننا من جودة البقلاوة؟

 

كما هو الحال في كل قطاع ، فإن المنتجات ذات الجودة الرديئة التي تسمى تحت الدرج في قطاع البقلاوة لدينا ، للأسف ، يمكن بيعها في كل مكان. أنا كخبير ومنتج البقلاوة وفي نفس الوقت كمواطن مدينة غازي عنتاب انا ضد الذين يقومون بإنتاج البقلاوة السيئة و لأولئك الذين جعلوا نوعية البقلاوة رديئة وأنا ضد أولئك الذين يبيعون البقلاوة في أي مكان. حيث انها قبل كل شيء، إنها تضر بصحتنا. ونحن لا نستخدم مواد وإضافات رديئة الجودة في المنتجات التي نصنعها.

 

ماهي المناطق التي لديها طلبات كبيرة لديكم في تركيا؟

 

جميع مناطق تركيا ، وعبرحافلات المدينة ونرسل منتجاتنا عبر البضائع. في الآونة الأخيرة ، بفضل شحنتنا الخاصة ، نقوم بتسليم منتجاتنا إلى أنقرة وإسطنبول في اليوم التالي. وذلك خلال مدة قصيرة ، سنكون قادرين على التسليم مرة أخرى بعد يوم واحد مع شحنتنا الخاصة إلى إزمير. يتم إرسال منتجاتنا أيضًا إلى أنقرة وإزمير وبورصة من مدننا الكبيرة الأخرى. إذا سألت عن المدينة التي تذهب إليها منتجاتك أكثر من هذه المدن ، فهي بالطبع تذهب إلى اسطنبول. تتبع اسطنبول مدن مثل أنقرة وإزمير وبورصة. أيضا؛ نتلقى الكثير من الطلبات من جميع المحافظات حول غازي عنتاب ، مثل فان وديار بكر وماردين في مناطق شرق وجنوب شرق الأناضول.

 

هل لديكم تصدير للبقلاوة؟ وماهي اكثر دول تصدرون لها؟

 

أولا؛ نحن نصدر إلى العديد من دول العالم ، بما في ذلك دول مثل الولايات المتحدة الأمريكية وألمانيا والمملكة العربية السعودية ودبي وقطر. كما هو الحال في جميع أنحاء العالم وفي فترة الوباء في تركيا ، على الرغم من بعض النكسات ، ما زلنا نرسل منتجاتنا.

 

 

ماهو وجهات نظركم في مجال ان تصبحوا علامة تجارية فارقة كشركة؟

 

بصفتنا كشركة اينتاب لانتاج البقلاوة، نولي دائمًا أهمية كبيرة للعلامة التجارية. العلامة التجارية لا تتشكل بسهولة. 21 عامًا مع شركة في غازي عنتاب في تركيا وفي قطاعي المواد الغذائية والبقلاوة في 100-150 عامًا بين الشركات و في الدرجة الأول نهتم بمصلحة عملائنا وثقتهم ، وجودة منتجاتنا ، ونكهة مع مراعاة اعلى درجات النظافة وكل هذا نكتسب علامتنا الفارقة يوما بعد يوم. نريد دائمًا أن نستمر في هذا الوضع من خلال الزيادة والتحسين. نحن نولي أهمية للشفافية. مصنعنا مفتوح لعملائنا في جميع عمليات ومراحل الإنتاج. يمكن لأي شخص أن يأتي ويسافر ويزورنا في أي وقت. نحن نعمل على مبدأ أننا لا نضع أي منتج لا نأكله على طاولة الطعام لدينا.

 

هل كان هناك تاثير للوباء على عمل وانتاج الشركة لديكم؟ وكيف مسار العمل لديكم في القترة هذه؟

 

كما هو الحال في بقية دول العالم ، تأثرنا بالوباء بشكل سلبي. لا يمكن للناس السفر محليًا وخارجيًا بسبب قيود السفر على المستوى المحلي والخارجي. السياحة المحلية والأجنبية وصلت إلى حدودها الدنيا. لا يمكن عقد منظمات مثل حفلات الزفاف والخطوبة. كانت شركات الأغذية مثلنا أكثر تضررا من الوباء. في هذه العملية ، واصلنا خدمة عملائنا عبر الهاتف أو الإنترنت ، عن طريق الاستلام أو التسليم إلى العنوان. بعد انتهاء الوباء ، نأمل أنه بمجرد رفع القيود ، ستعود سويات الانتاح والمعل لدينا إلى مستوياتها السابقة.

 

كيف كان عام 2020 بالنسبة لشركتكم؟وماهو اهدافكم في عام 2021؟

 

في عام 2020 ، كانت هناك مشكلة لدينا بسبب الوباء كما في العالم. نحن الآن في الشهر الثالث من عام 2021. سوف يزداد التحسن التدريجي في أعمالنا في العالم وتركيا بشكل معتدل. نريد الحفاظ على جودتنا وموثوقيتنا التي كانت مستمرة منذ اليوم الأول الذي بدأنا فيه. سنستمر في الإعلان للعالم عن جودة علامة اينتاب وفي تركيا ايضا سنعمل على نشر العلامة التجارية لدينا. سنواصل الاستثمار في أعمالنا في عام 2021 دون غض النظر عن الجودة في الانتاج، بما يتماشى مع هدفنا المتمثل في "أن نكون علامة تجارية عالمية".

 

 

 

Haber Merkezi
17.03.2021

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler