“Branşlaşın Markalaşın”

Dolphin Ajans Genel Koordinatörü Murat Özkoyuncu, " Markalaşmanın tarifini iki kelime ile özetlemek gerekirse branşlaşın markalaşın” dedi.

“Branşlaşın Markalaşın”

 

Dolphin Ajans Genel Koordinatörü Murat Özkoyuncu, “Dolphin Ajans olarak bizimle çalışan markaları kendi sektörlerinde lider yapmak misyonuyla tam 25 yıl önce yola çıkmış bulunmaktayız. Bugün ise 25. yılımızın vermiş olduğu mutlulukla “Gaziantep’in Ulusal Ajansı” kimliği ve “Markanızın Kılavuzu” sloganıyla yolumuza devam etmekteyiz. Markalaşmanın tarifini iki kelime ile özetlemek gerekirse branşlaşın markalaşın” dedi.

 

Dolphin Ajans Genel Koordinatörü Murat Özkoyuncu, “Ajanslığını üstelediğimiz markalarımızı sektörlerinde lider yapmanın ötesinde onları “Bir Dünya Markası” yapma arzusundayız ve “Bölgenin Uluslararası Ajansı” olma vizyonunu benimsemiş bulunmaktayız. Günümüzde onursal başkan kimliğiyle çalışmalarına devam eden Nazmi Özkoyuncu 7 Nisan 1994 tarihinde sektöre adım atmıştır. Takip eden günlerde Dolphin Ajans’ı kurarak kardeşi Yusuf Özkoyuncu ile birlikte bölgenin ilk dijital montaj stüdyolarında reklamlar üretmeye başlamıştır. 1. kuşak olarak tanımladığımız bu ekip başarılı reklam projeleriyle ajansın bayrağını 2012 yılına kadar taşımışlardır. Şahsımın da aralarında bulunduğu 2. kuşak olarak tanımlanan ekip ise 2012 yılında tüm projelerde ve yönetimde aktif roller üstlenmeye başlamıştır ve çalışmalarına devam etmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse Dolphin Ajans bir aile şirketidir. 2. nesil şuanda görevi devralmıştır ve sonraki nesillere aktarma ümidiyle yoluna devam etmektedir. 25. yılımızı kutladığımız 2019 yılını ise yeni nesil 4K kamera sistemleri ve NR Kurgu-Montaj masaları alarak taçlandırdık. Kısacası hem çalışan kadrosu olarak hem de teknik ekipmanlar olarak yenilendik” diye konuştu. 

Murat Özkoyuncu, “12 yıldır sahada senaryo yazımından sanat yönetmenliğine, çekim aşamasından kurgu ve montaj işlerine kadar her görevde yer aldım. Reklamcılık üzerine hemen her alanda ve birimde çeşitli tecrübeler edindim. 2014 yılında Türkiye’deki ulusal televizyon kanalını ziyaret ettim oralarda çeşitli eğitimler aldım. Şuanda Gaziantep Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yapmaktayım. Ajans içerisinde ise genel koordinatör görevini üstlenmekteyim” diyerek Ortadoğu Business’ın sorularını yanıtladı:

Reklam yapmak ve marka olmak önemli midir?

Reklam artık hayatımızın bir parçasıdır. Mobilde, açık havada, televizyonda, radyoda, dergilerde gazetelerde kısacası hayatın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Global pazarda herkes bir şeyler satmanın peşindedir. Satmak içinde tüketiciye kendisini beğendirmek mecburiyetindedir. Bunu da birçok mecrada farklı reklam metotlarıyla gerçekleştirebilmektedir. Herhangi bir ürün veya hizmeti piyasaya sunduğunuzda reklam yapmazsanız veya markalaşmayı önemsemezseniz tüketici ile iletişiminiz zayıf olur. Reklam yapılmadığında üretilen ürünler nihai tüketiciye tanıtılamaz. Bu sebepten ötürü ürünlerinizin elinizde kalma ve satılmama ihtimali yükselir. Konuya başka bir açıdan bakmak gerekirse ürünlerinizi ancak bölgenizde satar ve lokal olarak bilinebilirsiniz.

İyi bir reklam filminde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Sihir ürünün kendisindedir çünkü ürünü ambalajı satar! Ürünü tanıtmak ise ihtiyaca cevap vermekle alakalı bir durumdur. İhtiyacı iyi tespit ettiyseniz bir sıfır önde başlamışsınız demektir. Reklam filminden ambalajın tasarımına kadar pazarlamanın her konusu çok önemlidir.  Özellikle ekonomik olarak durağan zamanlarda reklamın kullanımı daha da önem kazanmaktadır. Eskiden bir veya birkaç marka vardı. Tüketiciler markete gider rengine şekline bakmaz o markayı alırdı. İhtiyaçları vardı çünkü. Günümüzde markalar savaşı var. Günümüzde raflara girmek o kadar zor oldu ki. Markalar savaşı içerisinde her marka  “ben, ben / beni al, beni tercih et” diye bağırmaya başladı. Bu beni al meselesi o kadar çoğaldı ki artık ürünlerin isimleri komik bir şekilde  “Albeni”, “sen ben” “benim o” oldu mesela.

Reklamların ne kadarı başarılı olabilir?

Eğer işini bilen başarılı bir ajans ile çalışıyorsanız, o sizin reklamlarınızın %80’ini hedef kitlenize ulaştırmaya yardımcı olacaktır. Eğer yanlış bir ajans seçerseniz bu durumda tam tersi oranda bütçenizin %80-90’ını boşa harcamanıza sebep olacaktır. Burada verdiğiniz mesaj kadar (yani marka vaadi), ajans faktörü de önemli. Markanızı en iyi tanıyan ve yöneten sizsiniz. Ayrıca ajansınıza kendinizi iyi anlatmalısınız.

 

Markalaşmanın tarifi nedir?

Markalaşmanın tarifini iki kelime ile özetlemek gerekirse branşlaşın markalaşın. Markalaşmayı bir kuşun iki kanadına benzetirim her zaman. Kanatlardan birisi “Reklam” ı oluşturmaktadır. Reklam, tüketicinin dikkatini çekmek, mesaj vermektir. Bir diğer kanat ise “PR” ı oluşturmaktadır. Haber yoluyla, sosyal aktivitelerle özellikle internet mecrasında tüketiciyi yakalamak mesaj vermek ve tabii ki kriz yönetimine de vakıf olmaktır. Özellikle yeni nesil gençler sosyal medyada geziniyor ve kendilerini eğlendiren, güldüren, meşgul eden gönderileri izleyip beğeniyorlar. Bu tarz haberler, videolar, reklamlar ve interaktif içerikler daha çok ilgi çekiyor ve gençler arasında daha hızlı yayılıyor. Başta söylediğimiz gibi marka iki kanatlı kuştur. Her marka piyasaya girerken reklam ve pr olarak her mecrayı ele alması gerekmektedir. Bir markanın sosyal sorumluluk projesiyle ilerlemesi markanın tüketiciye verdiği değeri gösterir ve daha hızlı markalaşmasını sağlayabilir. Yeterli mi? Bunu yapacak ajansında etkin olması ve bu projeleri iyi yönetmesi gerekir yoksa bütçeler boşa harcanabilir.

Marka olmak için tavsiyeleriniz nelerdir?

Branşlaşın Markalaşın!  Marka olmak kolay değil, yıllarınızı alır, sabır edin!  Yola çıkın ama avukatsız çıkmayın! Labirentte kaybolmayın! İşini iyi bilen bir reklâm ajansıyla yola çıkın! Reklâm olmak için reklam yapmayın, marka olmak için reklam yapın! Reklamınız satmıyorsa o ajansla yollarınızı ayırın, paranızı çöpe atmayın! Stratejisi belirlenmeyen reklamlar yapmayın! Müziğiniz yoksa bir kanadınız kırıktır! Markanızı konumlandırmadan reklam yapmayın! Ruhsuz reklam yapmayın! Televizyondan şaşmayın! Markanızı tek çiçekle bırakmayın! Dijitali unutmayın! Dergileri de yabana atmayın! Sadece yurt içinde marka olmayın! Ar-Ge’siz yol almayın! PR’sız yola çıkmayın!  Logonuzu ve marka adınızı bulmaca yapmayın! Taklit marka olmayın! İhtiyaçları iyi tespit edin! Reklamın kötüsü olmaz ama gıcık marka olmayın! Bunca marka raflarda savaş verirken, marka çöplüğünün kurbanı siz olmayın! Bir işi yapan ve onu yıllarca devam ettiren kişi ve kurumlar kartopu gibi o alanda sürekli kendini geliştirir, deneyimlendikçe uzmanlaşır. Önce işinin çıraklığından ustalığına, sonrasında uzmanlığına ve son olarak da branşına sahip olur. Bu toplamda 4+4+4 totalde 12 yıllık bir süreçtir. Bundan sonraki senelerde branşınız sizi ünlü konuma getirecek, ağızdan ağıza reklamlar sizi uluslararası marka arenasına taşıyacaktır. Asla unutmayın! Tüketiciler sizin markanıza aşık değillerdir, sizin o alandaki uzmanlığınıza aşıklardır!

Son olarak eklemek istediğiniz konu var mı?  Dolphin Ajans’ın bundan sonraki hedefi nedir?

Bizim misyonlarımızdan bir diğeri de Gaziantep Sanayisini ve markalaşmak isteyen firmaları İstanbul’daki ajanslara veya ajans görünümlü çantacılara muhtaç etmemektir. Bu gaye doğrultusunda sektörde büyük bir hizmet veriyoruz. Marka yol haritasının nasıl oluşturulacağını biliyor ve stratejisini geliştirebiliyoruz. 25 yıldır markalarımıza güzel reklam ve tanıtım filmleri hazırlamış olmanın gururunu yaşamaktayız. Bundan sonra da başarılı işlerimizin tecrübesiyle, dünya markası çıkarma çabası içerisinde elimizden geleni yapacağımızın sözünü veriyoruz. Bizimle çalışan firmaları kendi sektörlerinde lider yapmak ya da en azından tercihte ilk sırayı alan/beğenilen marka konumuna getirmek için projeler üretmeye devam edeceğiz.

 

 

DOLPHIN AGENCY GENERAL COORDINATOR MURAT ÖZKOYUNCU:

“BRANCH OUT and BRAND”

Dolphin Agency General Coordinator Murat Özkoyuncu stated that “As Dolphin Agency, we have set off 25 years ago with the mission of making the brands working with us the leader in their respective sectors. Today, with the happiness given by our 25th year, we continue our way with the motto of “Your Brand Guide” and the identity of “Gaziantep's National Agency”. If you need to summarize the definition of branding in two words, branch out and brand.”.

Dolphin Agency General Coordinator Murat Özkoyuncu expressed that “In addition to being the leader in our sector, we have the desire to make them a “World Brand” and have adopted the vision of being the “International Agency of the Region”. Nazmi Özkoyuncu, who has been working as the honorary president today, stepped into the sector on 7 April 1994. In the following days, he founded Dolphin Agency and started to produce ads in the region's first digital assembly studios together with his brother Yusuf Özkoyuncu. This team, which we defined as the 1st generation, carried the agency's flag until 2012 with successful advertising projects. The team, which was defined as the 2nd generation, including myself, started to take active roles in all projects and management in 2012 and continues to work. Briefly, Dolphin Agency is a family company. The 2nd generation has now taken over the task and continues on its way to the next generation. The year of 2019 when we celebrated our 25th year has been crowned with the new generation of 4K camera systems and NR Fiction-Assembly tables. In short, we are renewed both as working staff and technical equipment.”.

Murat Özkoyuncu answered the questions of Ortadogu Business by saying that “For 12 years, I took part in every task from script writing to art direction, from shooting stage to editing and assembly. I have acquired various experiences in almost every field and unit on advertising. I visited the national television channels in Turkey in 2014, I received some training there. I am currently doing a Master's degree in Media and Communication Systems at Gaziantep University. I am the general coordinator of the agency.”.

 

Is it important to make advertising and be a brand?

Advertising is now a part of our lives. In short, we come across it in every aspect of life such as mobile, outdoors, television, radio, magazines, and newspapers. Everyone in the global market is trying to sell something. In order to sell, the consumer has to like himself. This can be done in different media with different advertising methods. If you do not advertise any product or service on the market, or if you do not care about branding, you will have poor communication with the consumer. In the absence of advertising, products cannot be promoted to the final consumer. For this reason, the possibility of your products to remain in your hands increases. If you need to look at the issue from another perspective, you can only sell your products in your area, and you are known locally.

What are the points to pay attention to in a good commercial?

Magic is in the product itself because its package sells the product! Introducing the product is relevant to responding to the need. If you have identified the need well, you are starting a step ahead. Everything in marketing from advertising to packaging design is very important. The use of advertising is becoming more important especially in economically stable times. We used to have one or a few brands. The consumers used to go to the market and did not use to look at the colour of the brand, and they would buy it because they had needs. Nowadays, the brands have a war. It's so hard to get into the shelves today. In the war of brands, each brand started shouting “me, buy me, choose me!”. The issue of “buy me” has grown so much that the names of the products are now “buy me”, “you and I”, or “it’s mine”.

How many of the advertisements can be successful?

If you work with a successful agency that knows your job, it will help you reach 80% of your ads to your audience. If you choose a wrong agency then you will have to waste 80-90% of your budget in the opposite way. The agency factor is also important as much as the message you give here (i.e. the brand promise). You are the one who knows and manages your brand. You should also explain yourself to your agency well.

What is the definition of branding?

If you need to summarize the definition of branding in two words, it is “branch out and brand”. I always make branding like a bird's two wings. One of the wings is “Advertising”. Advertising is to attract the attention of the consumer. Another wing is “PR”. To catch the consumer through news, social activities, especially in the internet media, is to give the message and of course to be a foundation of crisis management. Especially the new generation of teenagers wandering around social media and watching and enjoying posts that entertain, laugh and engage themselves. This kind of news, videos, ads and interactive content are more popular and are spreading faster among young people. As we said at the beginning, the brand is a two-winged bird. Every brand should enter every market as advertising and pr. The progress of a brand with a social responsibility project shows the value that the brand gives to the consumer and can enable it to become a faster brand. Is it enough? The agency that will do this needs to be active and manage these projects well; otherwise, the budgets can be wasted.

What are your recommendations to become a brand?

Branch out and brand! It's not easy to be a brand, it takes years, and be patient! Get on the road, but don't go without a lawyer! Don't get lost in the maze! Set out with an advertising agency that knows your job! Do not advertise for advertising, do advertising to become a brand! If your ad does not sell, you should take your way with that agency, do not throw your money in the trash! Do not make ads that do not have a strategy! If you don't have music, a wing is broken! Do not advertise without positioning your brand! Don't make unscented advertising! Do not give up TV! Don't leave your brand with one flower! Remember the digital! Don't ignore the magazines! Don't just be a brand in domestic! Do not take the road without R & D! Don't leave without PR! Don't puzzle your logo and brand name! Don't be a fake brand! Identify the needs well! Advertising is not bad, but do not be a bored brand! Don't be the victim of brand trash when all these brands are fighting on shelves! The people and institutions that do a job and continue it for years, such as snowballs, constantly develops itself in the field and specializes in experience. First of all, you will have the mastery of your work as an apprentice, then its expertise and finally its branch. This is a total of 12 years (4 + 4 + 4). In the years to come, your branch will make you famous, and ads will bring you to the international brand arena. Never forget! Consumers are not in love with your brand, they are in love with your expertise in that area!

Finally, is there something you'd like to add? What is the next target of Dolphin Agency?

Another of our missions is to save Gaziantep Industry and the companies that want to become a brand from the trickers who look like an agency. In line with this goal, we provide a great service in the sector. We know how to build a brand road map and develop its strategy. We have been proud of preparing beautiful advertising and promotional films for our brands for 25 years. After that, with the experience of our successful work, we promise to do our best in the effort to create the world brand. We will continue to produce projects to make the companies working with us the leader in their respective sectors or at least to become the first-ranked / favoured brand in the choice.

 

المنسق العام لوكالة دولفين السيد مراد اوزكويونجو:

 

"اختصوا وتميزو بالعلامة والماركة  لديكم "

 

تحدث السيد مراد اوزكويونجو، المنسق العام لوكالة دولفين بالقول" نحن كوكالة دولفين لدينا مهمة مستقبلية لجعل العلامات والماركات التي تعمل معنا في مقدمة العلامات والماركات في قطاعه، وبدأنا العمل في هذا المجال قبل 25 عاما، ونحن الآن ومع فرحة 25 عام وبهوية" وكالة مدينة غازي عنتاب المحلية" وبشعار"دليل علامتك وماركتك" نمضي معا في هذا الطريق، ويمكننا إختصار تعريف معنى كلمة العلامة أو الماركة بـ" اختصوا وتميزو بالعلامة لديكم ".

 

تحدث السيد المنسق العام لوكالة دولفين، السيد مراد اوزكويونجو عن الوكالة بالقول :"إن المهام الرئيسي للوكالة هو ليس فقط جعل العلامات والماركات التي تعمل معنا في مقدمة الماركات والعلامات بل نهدف إلى جعلها من بين الماركات والعلامات العالمية، ولدينا رؤية مستقبلية بأن نكون وكالة عالمية في المنطقة، وإن اول خطوة في هذا المجال كان من قبل  الرئيس الفخري حاليا للوكالة السيد نظمي اوزكويونجو في 7 نيسان من عام 1994. وبعدها أسس وكالة دولفين مع أخيه يوسف اوزكويونجو حيث بدأوا بالعمل مع بعض وقاموا بتاسيس أول ستديو رقمي في المنطقة وبالتالي إنتاج الإعلانات، و كانوا هم  الجيل الأول في هذا المجال حملوا راية النجاح للوكالة لعام 2012 وبعدها نحن الجيل الثاني للوكالة من بينهم أنا استمرينا بالعمل منذ عام 2012 ولحين يومنا هذا حيث قمنا بعدة اعمال ومشاريع عدة وبالمختصر إن وكالة دولفين هي وكالة وشركة عائلية، ولقد أستلم الجيل الثاني المهام الوظيفي في الوكالة على أمل أن نسلم هذه المهام للأجيال القادمة من بعدنا، ونحن اليوم في 2019 نحتفل بعامنا الـ25 حيث توجنا عامنا هذا بشراء معدات عمل مونتاج وتأثيرات بتقنية NR وكاميرات بتقنية 4K، أي قمنا بالتحديث من ناحية كادر العمل ومن ناحية المعدات أيضا."   

تابع السيد مراد اوزكويونجو مجيبا على اسئلة مجلة الشرق الأوسط للأعمال الحديث بالقول:"لقد عملت لمدة 12 عاما في مجال كتابة السيناريوهات- والإدارة الثقافية وفي التصوير وعمل المونتاج والتأثيرات وغيرها من الأعمال، وفي مجال الدعاية والإعلان لدي خبرة شاملة في مجالاته كافة، وقمت في عام 2012 بزيارة القناة النلفزيونية الرسمية والمحلية في تركيا وخضت دورات تعليمية عدة هناك، وأدرس حاليا الدراسات العليا في قسم الإعلام وأنظمة الإتصال في جامعة غازي عنتاب، وفي الوكالة استلمت مهام المنسق العام."

 

ماهو أهمية العلامة وعمل الدعاية والإعلان؟

إن الدعاية والإعلان أصبح جزءا من حياتنا، ففي الهواتف النقالة، وفي الهواء الطلق، والتلفزيون، والراديو، والمجلات والجرائد وغيرها من الوسائط نرى إن الدعايات والإعلانات، وفي السوق العالمية هناك دائما سعيا متواصل من أجل بيع شيئا ما، وهنا تيطلب نيل رضا المشتري ولأجل ذلك يتم إتباع عدة اساليب في الدعاية من اجل عملية البيع هذه، وعند قيامكم بتدقيم منتج  أو خدمة ما وتودون طرحه في السوق سيكون هناك ضعف ما في إيصال المنتج أو الخدمة للمشتري من دون القيام بالدعاية والترويج للعلامة تلك. فالمنتج من دون الدعاية والترويج يصعب وصوله للمشتري والزبون، وهنا يرتفع إحتمال عدم بيع المنتج وعدم الربح بطبيعة الحال،أو بمعنى آخر يبقى نطاق بيعكم للمنتج محصورا في تلك المنطقة فقط.

 

ماهي النقاط التي يجب مراعاته لكي يكون عمل الدعاية والإعلان ناجحا؟

إن السحر كله يكمن في المنتج نفسه، لان المنتج يبيعه الأمبلاج والتغليف الذي يغلفه! بينما التعريف بالمنتج له علاقة بإجابته للحاجة المطلوبة، ففي حال الدراسة الجيدة للحاجة يعني ذلك تقدمكم بخطوة نحو الأمام، وفي الدعاية والإعلان يكون لدور التسويق وتصميم الأمبلاج وشكل التغليف دور مهما في ذلك، ويكون دور الدعاية والإعلان مهم إضافي في حالات الركود الإقتصادي حيث قديما كان هناك عدة أو قلة ماركات وعلامات وكان المشتري يذهب إلى المحال التجارية ولا يلتفت إلى اللون أو شكل المنتج بكل كان يتجه صوب العلامة التجارية ويشتريه، لأن كان ذلك حاجة له، وفي يومنا هذا هناك حرب للعلامات والماركات العديدة والكثيرة وأصبح هناك صعوبة في التمييز بين الرفوف التي على المنتجات في المحالات التجارية، ففي حرب العلامات والماركات أصبح المنتجات وكانها تقول وتصيح " أنا –أنا/ خذني أنا- أنا الأفضل" وهذا الصيحات للمنتجات أصبحت جلية في كل المحالات التجارية، حتى أمسى أسماء المنتجات  مثلا " خذني" أنت وأنا" هو".

 

 

كيف يمكن لدعاياتكم وإعلاناتكم أن تنجح؟

في حال عملكم مع وكالة ناجحة ، سينحج الوكالة هذه بإيصال منتجكم إلى 80% من الشريحة الهدف. أما في حال عملكم مع الوكالة الخطا سيحدث العكس تماما حيث سيذهب 80-90% من ميزانيتكم هباءا، حيث يعد أهمية عامل وكالة الدعاية من أهمية رسالة العلامة والماركة( آمال العلامة والماركة). حيث إنكم تعرفون منتجكم بشكل جيد وهنا يكون دور الوكالة كدور المحارب لديكم، وهنا يجب إعطاء الوكالة التي ستقوم بالدعاية لمنتجكم المعلومات التفصيلية وتقدم انفسكم بشكل جيد وتقدمون شرحا مفصلا للوكالة.

 

ماهو تعريف العلامة أو الماركة المميزة لديكم؟

ويمكننا إختصار تعريف معنى كلمة العلامة أو الماركة بـ" اختصوا وتميزو بالعلامة لديكم ".والعلامة أو الماركة المميزة قوموا بتشبيهه مع جناحي الطير. حيث يشكل أحد الأجنحة الدعاية والإعلان. حيث يتم من خلاله الترويج بالمنتج وإيصال الرسالة للمشتري، والجناح الآخر هو العلاقات العامة، وهو نظام إدارة الأزمات وإيصال الرسالة والحصول على الزبائن عن طريق قنوات الإتصال من خلال الإنترنت والفعاليات الإجتماعية والأخبار. وخصيصا كما نعلم أن الجيل الشباب يقضون معظم اوقاتهم مع الموبايلات، ويعطون الإعجابات لكل شي يبسطهم ويفرحهم ويشغلهم، وهذا النمط من الأخبار والفيديوهات والدعايات والإعلانات والمقاطع التفاعلية على الإنترنت يجذب جيل الشباب وينتشر بسرعة بينهم، وكما قلت في البداية العلامة والماركة نشبهه بجناحي الطير حيث يتطلب الإعتناء بالدعاية والإعلان والعلاقات العامة بكل مجاريها، هل ذا يكفي؟ هذا يتطلب إدارة المشروع من قبل الوكالة الفعالة والقوية وإلا سيتم خسارة الميزانية المخصصة.

 

ماهو توصياتكم لكي يكون الماركة والعلامة مميزة؟

اختصوا وكوّنوا علامة وماركة مميزة! ليس من السهل أن تكون علامة وماركة مميزة، سيأخذ ذلك منكم سنوات عدة، اصبروا! إنطلقوا ولكن مع محاميكم! لا تضيعوا في النفق! أنطلقوا في مسيرتكم مع وكالة دعاية وإعلان! لاتعملوا الدعاية من أجل الترويج فقط،بل اعملوا الدعاية والإعلان لكي تكونوا علامة وماركة مميزة! ففي حال عدم حصول المبيعات جراء الدعاية والإعلان، إتركوا تلك الوكالة!ولا تخسروا أموالكم! لا تعملوا دعاية وإعلان غير مدروسة الإستراتيجية له!

 

إن لم يكن لديكم نغمة وموسيقى معينة سيكون أحد جناحكم مكسورا! كوّنوا نغمة وجرس لعلامتكم التجارية! لا تعملوا دعاية وإعلان لعلامتكم دون تمكنكم وتموضعكم! ولا تعملوا دعاية من دون روحا يغذيها!ولاتنسوا خلطة الإعلام! ولا تتناسوا أهمية التلفزيون! واصنعوا عدة ورود لعلامتكم ولا تكتفوا بلون ووردة واحدة! لا تنسوا الرقميات! ولا تنسوا أيضا دور المجلات! ولا تكونوا ماركة وعلامة فقط داخل البلد، ليكن لديكم قسم التطوير والبحث! ولا تنطلقوا بمسيرتكم من دون العلاقات العامة! ولا تجعلوا من شعار العلامة أو الماركة عقدة لا يفهمها الناس!ولا تقلدوا الماركات الأخرى! تأكدو من متطلبات العلامة والماركة!لا يوجد دعاية سيئة ولكن لا تجعل العلامة مهزلة! وفي مخض حرب العلامات التجارية في رفوف المحال التجارية لاتجعل علامتك التجارية ضحية وتصبح في سلة المهملات!لا تنسوا بأن الشركات أو الأشخاص الذين لهم باع طويل وخبرات تمتد لسنوات عدة وعملوا في هذا المجال من البداية كمبتدىء ومن ثم محترف حتى أصبح خبيرا متخصصا في المجال،وهذه الخبرة  والإختصاص يتطلب فترة تمتد على ثلاثة مراحل كل مرحلة تمتد لاربع سنوات أي 4+4+4 أي يتطلب ذلك 12 عاما للوصول إلى خبرة في الإختصاص، وفي المرحلة بعد هذه الفترة خبرتكم ستنتقل حيثه بين الناس وتكتسب شهرته وسيرفعكم إلى المستوى العالمي!لاتنسوا أبدا! المستهلك هو ليس بعاشق لعلامتكم وماركتكم التجارية بل هم عشاق خبرتكم في مجال عملكم.

وختاما، ماذا تريدون أن تضيفوا؟ وماهو هدف وكالة دولفين المستقبلية؟

نحن لدينا مهمة مستقبلية هو المنطقة الصناعية في مدينة غازي عنتاب لكي لا يكون أصحاب الشركات في مدينة غازي عنتاب بحاجة إلى الوكالات أو الوكالات المشبوهة اصحاب الحقائب لكي يروجوا لكم علاماتهم وماركاتهم التجارية. ونحن في هذا الصدد نقدم خدمات عديدة. ونحن لدينا خبرة في رسم خريطة الطريق الإستراتيجية للعلامات والماركات التجارية، وبخبرة 25 عاما نعيش فخر إنتاج أفلام الدعاية والإعلان إلى جانب إمتلاكنا لعدة ادوات التشهير والإعلان، ومنا الآن وصاعدا  نوعد بالعمل جاهدين بخبرتنا الطويلة ونجاحاتنا العديدة على إصدار ماركة عالميةوسنستمر على إنتاج مشاريع عديدة هدفها نقل العلامات والماركات التي تعمل معنا إلى مقدمة بقية الماركات وجعلها على رأس العلامات والماركات وجعلها ماركات وعلامات مفضلة لدى الكل كمبيعات وإعجاب

 

 

 

Haber Merkezi
22.05.2019

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler