"The mıddle east ıs ranked fırst ın graın export"

Remarking an export worth $ 551 million 910 thousand to 128 countries in January-March 2016, Chairman of Cereals and Pulses , Oilseeds and Products Exporters Union, Mahsum Altunkaya said that the Middle East countries were at the top in grains export.

"The mıddle east ıs ranked fırst ın graın export"

   

Chairman of Grains Exporters Association Mahsum Altunkaya:

Remarking an export worth $ 551 million 910 thousand to 128 countries in January-March 2016, Chairman of Cereals and Pulses , Oilseeds and Products Exporters Union, Mahsum Altunkaya said that the Middle East countries were at the top in grains export.

 Cereals and Pulses ,Oilseeds and Products Exporters Union had a meeting under the presidency of Mahsum Altunkaya in the building of The Southeastern Anatolia Exporters' Association (GAIB), and they evaluated the export figures of March. During the meeting, they discussed roadmap of 2023 vision, and also shared their opinion about the studies to increase export numbers.

Evaluating the meeting about January-March 2016 export figures and roadmap of 2023 vision, which was held in GAİB building, Chairman of Cereals and Pulses ,Oilseeds and Products Exporters Union Mahsum Altunkaya stated that the highest export, worth $ 323 million 329 thousand, was made to Iraq.

"WE NEED TO CREATE TURKISH BRAND IMAGE"

Giving information about the roadmap of 2023 vision to follow, Chairman Mahsum Altunkaya continued as follows: "In Turkey, it is a well known fact that export is of great importance for our future. We have made ceaseless effort to find buyers for our products in the world market under the best circumstances. Today whichever country you go, there is definitely one or two exporter from Gaziantep and near cities on an overseas flight. In other words, all of us are working for marketing our products to more countries. Our roadmap for 2023 targets is not only important for our exporters but also for our manufacturers and industrialists. We all have a common roadmap so that our future studies and investments can provide high added value to our economy." During the evaluation he made, Altunkaya emphasized that we needed to know and understand our target markets and competitors better, and he added to his words that they were trying to create "Turkish Brand" image and promotion around the world.

 

 

 

     Hububat İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya:

    “HUBUBAT İHRACATINDA ORTADOĞU BİRİNCİ SIRADA”

    Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Ocak- Mart 2016 döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 128 ülkeye 551 milyon 910 bin dolarlık hububat sektöründe ihracat gerçekleştirildiğini belirterek ihracatta Ortadoğu ülkelerinin birinci sırada olduğunu söyledi.

    Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) hizmet binasında Mahsum Altunkaya başkanlığında toplanarak mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. 2023 vizyonuyla ilgili yol haritasının da masaya yatırıldığı toplantıda ihracatın arttırılmasına yönelik yürütülmekte olan çalışmalar hakkında da karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

    Ocak-Mart 2016 ihracat rakamları ve 2023 vizyonuyla ilgili yol haritasının masaya yatırıldığı GAİB hizmet binasında gerçekleştirilen toplantı hakkında bir değerlendirme yapan Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, En fazla ihracatın 323 milyon 329 bin dolarla Irak’a yapıldığını ifade etti.

    “TÜRK MARKASI İMAJI OLUŞTURMALIYIZ”

    2023 vizyonuyla ilgili izlenmesi gereken yol haritası hakkında da bilgi veren Başkan Mahsum Altunkaya “Türkiye’de ihracat kültürü ve ihracatın ülke geleceği için önemi çok iyi anlaşılmıştır.Bizler ürünlerimizin dünya pazarlarında en iyi koşullarda alıcı bulabilmesi için adeta insanüstü gayret sarf ediyoruz. Bugün dünyanın neresine giderse gitsin yurt dışı uçuş yapılan bir uçakta bir veya iki Gaziantep ve çevre illerden ihracatçı mutlaka bulunmaktadır. Yani ürünlerimizi daha çok ülkeye pazarlayabilmek için hepimiz çalışıyoruz. 2023 hedefleriyle ilgili oluşturulan yol haritası sadece ihracatçılarımız için değil, üreticilerimiz ve sanayicilerimiz için de büyük önem taşıyor. Yapılacak çalışma ve yatırımların ekonomiye yüksek oranda katma değer sağlaması için elbette hepimizin ortak bir yol haritası mevcuttur.” dedi. Altunkaya yaptığı değerlendirmede hedef pazarları ve rakipleri iyi tanımak ve anlamak gerektiğini de vurgulayarak dünya genelinde  “Türk Markası”  tanıtım ve imajını oluşturmaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

 

 

 

Haber Merkezi
13.05.2016

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler