Öz ikizler makes the baklava cıty love kunafa

Öz İkizler Künefe making a difference with its unique taste, has succeeded to make Gaziantep, which is famous for baklava, love kunafa.

Öz ikizler makes the baklava cıty love kunafa

Öz İkizler Künefe making a difference with its unique taste, has succeeded to make Gaziantep, which is famous for baklava, love kunafa.

Öz İkizler Künefe, started in Şanlıurfa-Birecik in 1986 by Mehmet Durmaz, has been a favorite place and preferred brand with years of experience and respect to productivity.

Hüseyin Durmaz, one of the business owners of Öz İkizler Künefe offering unique tastes of kunafa and ice cream, which are significant tastes of Anatolia's food culture, said "We have added a different taste to Gaziantep for kunafa culture. We have attracted a great deal of attention from our customers. That's why we have opened our third place in Karataş to meet this satisfaction."

"OUR GOAL IS TO BECOME A BRAND IN TURKEY"

Stating that they were offering kunafa, which was special to Birecik, to Gaziantep in a decent atmosphere with smiling employees, one of the business partners of  Öz İkizler Künefe,  Hüseyin Durmaz said “ While making dessert, My brother Hasan's and my priority is to meet the customer satisfaction.  Mehmet Durmaz, who is both our father and master, opened our first place called as ‘İkizler’ in Birecik in 1986. Then, my brother and I opened our second place in İbrahimli-Gaziantep, and now we have opened our third place in Karataş. We have found a new taste with Öz İkizler Künefe by changing definition of kunafa in Gaziantep. Our goal is to increase our brand awareness by promoting our dessert throughout Turkey.

 

 

ÖZ İKİZLER BAKLAVA ŞEHRİNE KÜNEFEYİ SEVDİRDİ

 

    Baklavası ile ünlü olan Gaziantep’te, kendine has lezzeti ile farklılık yaratan Öz İkizler Künefe, Gazianteplilerin damak tadına hitap ederek künefeyi sevdirmeyi başardı.

    Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde 1986 yılında Mehmet Durmaz tarafından lezzet yolculuğuna start veren Öz İkizler Künefe, yılların verdiği birikimin ve insan elinin üretkenliğine duyduğu saygının tüketiciye sunulduğu gözde bir mekan ve tercih edilen marka olarak hizmet veriyor.

    Anadolu lezzet kültürünün baş köşelerinden birine oturan, künefe ve dondurmanın eşsiz örneklerini müşterilerine sunan Öz İkizler Künefe işletme sahiplerinden Hüseyin Durmaz, “Künefe anlayışı için Gaziantep’e farklı bir tat kattık. Müşterilerimizden de yoğun ilgi görüyoruz. Bu memnuniyet dolayısıyla Karataş’ta üçüncü şubemizi açtık.” dedi.

    “AMACIMIZ TÜRKİYE GENELİNDE MARKA OLMAK”

    Birecik’e özgü eşsiz bir tatlı olan künefeyi Gazianteplilere nezih bir ortamda, güler yüzlü personeli ile müşterilerine sundukları söyleyen Öz İkizler Künefe işletme sahiplerinden Hüseyin Durmaz, “Benim ve kardeşim Hasan’ın, tatlı yaparken öncelikli amacımız müşteri memnuniyetini yakalamaktır. Hem babamız hem de ustamız olan Mehmet Durmaz, 1986 yılında ‘İkizler’ ismiyle Birecik’te ilk yerimizi açıyor. Daha sonra kardeşim ile birlikte bizler de Gaziantep’te İbrahimli bölgesinde, sonra da Karataş bölgesinde üçüncü şubemizi açtık. Gaziantep’te künefe anlayışını Öz İkizler Künefe Salonu ile değiştirerek farklı bir damak tadı yakaladık. Amacımız Türkiye çapında tatlımızı tanıtarak marka bilinirliğimizi artırmak.” diye konuştu.

 

  

 

Haber Merkezi
13.05.2016

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler