Beton prefabrik yapılarda iklim koşulları dikkate alınmalı

Beton prefabrik fabrikalar, oteller, hastaneler ve tüm binalar yapılırken değişen iklim koşulları dikkate alınması bina ömrü ve doğal afetlere karşı dayanıklılık açısından büyük önem taşımaktadır.

Beton prefabrik yapılarda iklim koşulları dikkate alınmalı

 

Yüksek meblağlar harcanarak inşaa edilen yapıların, kar, yağmur, rüzgâr, deprem gibi dış etkenlerden etkilenmemesi insan hayatı, yatırımcı ve milli ekonomi için büyük önem taşımaktadır.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde sıcak iklim koşullarına göre yapılan çok sayıda bina yoğun kar yağışı sebebi ile hasar gördü.

Dayan Beton’da inşaat mühendisi olarak görev yapan Abdülmelik Olabi, küresel iklim değişikliğinin tüm coğrafyaları etkilediğini, bundan dolayı yapılar inşaa edilirken bu değişimlerin ilgili yönetmenliklerin verdiği bilgiler doğrultusunda önceden hesaplanması gerektiğini belirtti.

Dayan Beton İnş. Mühendisi Abdulmelik Olabi “Kilis’te yüz bin metrekare alan üzerine beton prefabrik ürettiğimiz fabrikamızda değişen iklim koşullarını göz önüne alarak yönetmenliğin verdiği değerler ve projenin deniz seviyesinden yüksekliği doğrultusunda bütün elemanlara uygulayarak doğru kar yükü değerine göre üretim yapıyoruz. Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesi kar yağısının en az olduğu bölgelerden birisiydi. Ancak bu yıl yoğun kar yağdı. İklim koşullarına uygun olmayan yapılara zarar verdi. Biz Dayan Beton olarak inşa edeceğimiz prefabrik yapılarda iklim koşullarındaki tüm olasılıkları hesap ederek proje, üretim ve uygulama yapıyoruz.” dedi.

Abdulmelik Olabi “Biz Dayan Beton olarak statik hesap sırasında bölgenin yüksekliğine göre hesapladığımız kar yükünden sonra aşık kirişlerimizin kesitleri kurtarsa bile 150-155 cm aşık aralığını muhafaza ediyoruz çünkü kullanılan kalitesiz çatı sacları bu yüklere dayanmayıp, eğilip ve aşık kirişlerine zarar vermektedir. Yaptığımız bu çalışma, binayı daha güvenli hale getiriyor” dedi.

Hızlı ve pratik bir şekilde inşaa edilen prefabrik yapılar planlanırken mevcut iklim koşullarının yanı sıra değişen iklim koşulları iyi değerlendirilmelidir. Kaliteli malzeme ve profesyonel ekiple inşaa edilen prefabrik yapılar yatırımcılara zaman ve uzun ömürlü binalar

 

 

 

Haber Merkezi
27.01.2022

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler